ANA SAYFAYA DÖN > KADIN SAĞLIĞI > kakao nerelerde kullanılır ?

kakao nerelerde kullanılır ?

Bildiğiniz gibi kakao da faydalı bir bitkidir ve hem tozu hem de yağı oldukça faydalıdır. Peki hiç merak ettiniz mi, kakao nerelerde kullanılır ? Kakaonun yararlarını yerken pek düşünmesek de kakao da oldukça faydalı bir besin maddesi esasında. Kakaonun yararlarını öğrenince sizin de fikriniz değişecektir diye umut ediyorum. Kakao ve kakao yağı hakkında detaylar:


Kakao ve kakao yağı hakkında

Kakao Yağının Faydaları: Kakao yağı, güneşin zararlı etkilerini azaltan güneş yağı etkisi ile cilt koruyucu olarak faydalıdır. Ayrıca, göğüs ucundaki çatlak ve yaraları yumuşatmakta ve basur şikâyetlerini azaltmakta etkilidir.

Devamlı ve fazla yenirse, sinirlerin yorulmasına, sinir zafiyetine, ruhi. çöküntüye sebep olur, Kakao insanda ‘ tiryakilik yaratır ve daimi kakao aratır. Kakao fazla tüketmek zararlıdır, bu sebeple böbrek ve karaciğeri yorar. Böbreğinde okzaiat ve ürat taşı olanlara kakao yasaktır. İştahsızlık ve peklik yapar. Bilhassa çocuklarda kansızlığa (akyuvar artar) ve uyuşukluğa sebep ojur. Yağı ağirdır. Karaciğeri yorar, cildde sivilcelere sebep olur. Damarsertliğine ve unutkanlığa yol açar, bu hastalıkları süratle ilerletir.

Kakaonun Faydaları: Uyarıcı etkisi ile yorgunluğu giderir ve vücuda dinçlik verir. Kalbi kuvvetlendirir. İştah açıcıdır. Hazmı kolaylaştırır ve idrar söktürür. Bağırsak ve idrar yolu spazmlarını çözer. Böbrek hastalıklarında faydalıdır; Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur.

Kakao nasıl kullanılır? Kakao, kahve gibi içecek olarak kullanılmasının yanında, özellikle çikolata ve pasta yapımında katkı maddesi olarak kullanılır. Ayrıca, kakaodan kakao yağı elde edilir. Kakao yağı cilt bakımında ve kozmetik sanayinde kullanılır. Kakao fazla kullanıldığında, uyarıcı etkisi nedeniyle çarpıntı ve baş ağrısı yapabilir.markafoni


yorumlar kapalı.